Dziennikarz i kandydat na prezydenta

Polski dziennikarz, pisarz, publicysta i działacz społeczny – tak w skrócie można opisać człowieka, który sporo namieszał w dzisiejszym świecie literatury, prasy, radia. Szymon Hołownia bo to o nim mowa nigdy nie mógł narzekać na nudę w swoim życiu. Udzielał się w wielu czasopismach, m.in. w latach 2001–2004 był felietonistą i redaktorem działu społecznego „Newsweek Polska’, od kwietnia do lipca 2005 pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego „Ozonu”, od września 2005 do 2006 pracował dla „Rzeczpospolitej”, od 2006 do 2012 ponownie był publicystą „Newsweek Polska”. Oprócz tego jego artykuły można było spotkać również w „Kulturze Popularnej”, „Machinie”, „Przewodniku Katolickim”, „Tygodniku Powszechnym”. Nie można również zapominać o tym, że jego głos bardzo często można było spotkać w radiach Białystok, Vox Fm i w Radiu PiN. To również znana osobowość telewizyjna. Był dyrektorem programowym stacji Religia.tv, w której prowadził etyczny talk-show “Między sklepami”. Ciekawostką jest fakt, że program ten nadawany był ze Złotych Tarasów w stolicy. Oprócz tego był współprowadzącym programu “Mam talent” przez jedenaście lat razem z Marcinem Prokopem. Nie można zapominać również o tym, że jest to świetny pisarz, publicysta, który stworzył wiele książek. Każda z nich okazywała się wspaniałym sukcesem na rynku literackim.

“Monopol na zbawienie”

Gdyby można opisać w skrócie tą książkę, to można by o niej powiedzieć, że jest to przewodnik dla tych którzy o kościele nie wiedzą nic, jak również wiedzą dużo, jednak chcą wejść na wyższy poziom wtajemniczenia. Hołownia zadbał o to aby każdy czytelnik dowiedział się dlaczego w piątki należy pościć? Czym tak właściwie jest jałmużna? Jak można pogodzić zło z Bożą dobrocią? I co do tego wszystkiego ma tembr głosu księdza przemawiającego do wiernych? W książce można spotkać również sylwetki wielu świętych o których w pogoni życia codziennego zdarzyło nam się zapomnieć. Warto zagłębić się w refleksyjne rozważania autora.

“Teraz albo nigdy”

Gdybym miał się pokusić o samoocenę, powiedziałbym pewnie, że jestem genetyczną krzyżówką realisty z optymistą. Gołym okiem widzę, że jest źle. To nie znaczy jednak, że jest beznadziejnie..” – czy po tak ciekawym wstępie można odmówić sobie lektury tej książki? Nie, oczywiście, że nie. Książka ta jest zbiorem najciekawszych artykułów publikowanych przez Hołownię na publikowanych na łamach „Tygodnika Powszechnego” w latach 2017–2019.  Autor w swoich tekstach prowadzi rozważania nie tylko na temat Kościoła ale również znajduje czas aby podyskutować o życiu, polityce i innych tematach.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com