Szymon Hołownia

Szymon Hołownia to jeden z najbardziej znanych polskich dziennikarzy, prezenter telewizyjny, autor wielu książek i kandydat na prezydenta RP w 2020.

Życie i kariera

Szymon Hołownia urodził się 3 września 1976 w Białymstoku. Studiował psychologię, jednak nigdy nie ukończył studiów. Dwukrotnie przebywał także w nowicjacie zakonu Dominikanów. Był redaktorem działu kultury “Gazety Wyborczej” i działu społecznego “Newsweek Polska”. Publikował na łamach takich czasopism jak “Rzeczpospolita”, “Machin”, “Wprost”, “Przewodnik Katolicki” czy “Tygodnik Powszechny”. Prowadził audycje radiowe i pracował dla telewizji TVP1, Religia.tv, a także TVN. Razem z Marcinem Prokopem prowadził popularny program „Mam talent”.

Tematyka publikacji

Szymon Hołownia w swoich dziełach porusza tematy związane z religią i kulturą, a także zagadnienia społeczne oraz problemy współczesnej cywilizacji. Jest związany z doktryną Kościoła katolickiego, jednak słynie z nowatorskiego podejścia do religii i duchowości w dzisiejszych czasach. Skłania swoich czytelników do zatrzymania się i refleksji na temat otaczającej rzeczywistości.

Książki

Szymon Hołownia jest autorem wielu niezwykłych książek, chętnie czytanych przez Polaków. W 2004 wydano jego pierwsze dzieło “Kościół dla średnio zaawansowanych”. Jedna z najsłynniejszych pozycji to “Monopol na zbawienie”. Jest to zbiór przemyśleń autora na temat chrześcijaństwa, w których odpowiada na pytania dotyczące Kościoła. Z kolei “Tabletki z krzyżykiem” to przyjemna lektura, która porusza sprawy wiary w zabawny i lekki sposób. W “Boskich zwierzętach” publicysta stara się wyjaśnić sens istnienia zwierząt i zastanawia się nach ich relacją z człowiekiem. “Jak robić dobrze” jest ciekawą opowieścią o Afryce, w której cały czas dobro walczy ze złem. Szymon Hołownia napisał także, wraz z Marcinem Prokopem, “Wszystko w porządku. Układamy sobie życie”, “Pół na pół. Rozmowy nie dla dzieci” oraz “Bóg, kasa i rock’n’roll”.

Nagrody


W 2004 został nagrodzony Ostrym Piórem, przyznawanym przez Business Centre Club. W 2006 zdobył Grand Press w kategorii “Wywiad”, a rok później w kategorii “Dziennikarstwo specjalistyczne”. Jest także laureatem nagrody „Ślad” im. bp. Jana Chrapka. W 2011 jego działalność zapewniła mu Wiktora w kategorii “Wiktor Publiczności”.

Działalność charytatywna

Szymon Hołownia w 2013 założył fundację “Kasisi”, która skupia swoją aktywność na prowadzeniu domu dziecka w Zambii. Rok później powołał do życia fundację “Dobra Fabryka”, organizującą pomoc dla potrzebujących mieszkańców takich krajów jak Bangladesz, Rwanda, Mauretania czy Senegal.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com